Świętochłowice - Forum bez polityki

Apolityczne forum miłośników historii i kultury Śląska i Świętochłowic
Dzisiaj jest 29 kwie 2024, 3:37

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
Post: 13 lip 2014, 9:09 
Offline
Użytkownik
Użytkownik

Rejestracja: 17 gru 2013, 8:32
Posty: 281
Jô już sam kiejsik spóminôł, iżech jesce we łochrónce miôł festelnie rôd jedna dziołcha. Latka nasze wartko ślecieli i trefiółech ci jóm kiejsik we fajnistym kafyju we Poznaniu. Niy widzieli my sie jakiesik trzidziyści lôt, tóż tyż terôzki mieli my mocka do łozprawianiô. Joch już bół inżiniyrym, łona po medicinie praktikowała we lazarycie jako dochtórka psycholożka. Wiycie, kafyj we szykownistych szolkach, jakesik ci tam tortynsztikle ... po lampusie „Lacrima Christi” abo „La tour blanche” ... take ci tam bla bla bla i niy dało mi pokój toch sie spytôł:
– A rzyknij mi ino Yjwa, wydałaś sie to abo niy? Bo ringu na palcu niy ujzdrzôłech ...
– Wiysz Ojgyn. Nôjprzodzij to bóła Akadymijô Medyczno ... praktika we lazarycie i anich sie pozdała kiejech merkła, iże wszyjske moja kamratki sóm już wydane ino jô łostałach staróm jóngferóm ....
– Eee, niy gôdej mi, coś jes jesce jóngfera! Żôdnego chopaś do prykola niy zasmycyła?
– Niy, to niy ma tak, cobych bóła jóngfera ale miałach taki fal ...
Nó, i napoczła łozprawiać a jô ino dolywôł wina do lampusów i suchołech ... chocia procno bóło, bo jak same wiycie, niy poradza pychola trzimać .. i tela ...
– Wiysz Ojgyn, to mi sie przitrefióło jakech już bóła kole trzidziyści piyńć lôt starô. Bóło to na takim obozie rajterskim, nó wiysz ... dlô tych, ftorzi majóm rade rajtować na kóniach. A na takim ausflugu to sie zaobycz ... nôjczyńścij ... słepie. Słepie sie, niyskorzij trzyźbiyje coby ... juzaś sie szło szluknóńć a słepie sie – jak pewnikiym wiysz – abo na wesoło, abo jankornie.
– Nó, znóm tyn ból ... sómech ze niyjednego ... kastrola słepôł ...
– Trefiółach ci tam na jednego istnego „imprezówicza”, co to po łozyjńściu sie ze swojóm dziołchóm, razinku słepôł choby kamela tela, co na smutno. Siedziół ci łón we izbie kóminkowyj kole mie i słepôł, piół, piół ... załómany, zastarany i corôzki barzij przimulóny, bezprzitómny. Łorôz poczuł gwôłtówny cwang, mus pokuty i łodkupiyniô winy. A, iże jô bółach nôjbliżyj, łostałach jego ... „psycholóżkóm”. Napocznół gôdać. Miarkujesz Ojgyn, co znacy gôdka napranego w trzi dupy chopa?
– Niy, dziołcha, blank niy miarkuja, bo jak jô gôdóm we ankoholowym cugu, to przeca tego niy ... suchóm, prôwda?
– Dobra. W miara, jak płynóła jego „love story” z jego beblajóncyj gymby, jô corôzki barzij czułach sie jak jaki wybraniec fortóny, kierymu jakisik cufalowy przechódziyń porynczô nôjskrytsze tajymnice. Suchałach tak Ojgyn godzina, dwie ... yntlich we pojstrzodku nocy powandrowalichmy ze mojim załómanym łozmówcóm ku jezióru, coby tam pojstrzód gwiôzd, miesiónczka i welów na jyziórze wszyjsko mu szykowniście wyeklerować.
– Niy gôdej! Szło ci ino ło łozprôwka?
– Cicho być i suchej! Gôdałach tak chnet godzina. Corôzki piyknij, użytnij ... bółach ci cuszałerym trzyźbo łocyniajóncym zityacjô. Letkoch przeszła do luźnych kónszachtów ze swojim życiym.
– Nó dobra, dobra inoście ... łozprawiali ...
– Ojgyn, prziwrzij sie i suchej. Bółach prziliznô ... łozprułach sie tak wnótrznie. Napoczłach kwiść ze hyrnóści, iżech takô móndrô, takô dobrô ... takô potrzybnô. Tyn istny ino kiwôł gowóm ... łón tyż rozumiôł, iże przitrefiół mu sie spanialisty, galantny i darmówy „terapeuta” ...
– Nó, i co dalszij – jużech bół dociyrny ...
– Ło szaroku dringłach bez skacowany tulm i znodłach niy mynij skacówanygo frica łod nocnyj przigody. Stanółach wele niygo hyrnô jak paw ...
– Nó i? – pytóm sie go.
Kuknół tak na mie przekwiónymi ślypióma i szluknół piwa.
– Nó i? – jesce rółz sie go pytóm.
– A coo? – wymamrôł a naobkoło uniós sie cuch niystrôwiónyho ankoholu.
– Pytóm sie ino, eźliś pochytôł wszyjsko to, coch ci wczorej gôdała, i co my ku tymu robiyli ... eźli poradzisz to terôzki wykorzystać i przekować na gold, to wszyjsko co bóło wczorej ...Umisz już ...
– Doczkej ep, docz .. doczkej ino ... – łoświycióło go cheba ździebko ... pamiyntóm, pamiyntóm ...
– Nó gynał! To, coch ci rzykła wczorejszyj nocy nad jyziórym ...
– Ooo! – kuknół tak jakosik trzyźbij ... – To bylichmy tyż jesce i nad jeziórym?
....
– I wiysz Ojgyn! Jakosik mi blank przeszôł myślónek ło ... wydôwaniu sie!!!

_________________
Ojgyn z Pnioków


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 39 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group