Świętochłowice - Forum bez polityki

Apolityczne forum miłośników historii i kultury Śląska i Świętochłowic
Dzisiaj jest 16 kwie 2024, 16:54

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 15 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
Post: 29 paź 2014, 9:07 
Offline
Młodszy Administrator
Młodszy Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 gru 2013, 17:41
Posty: 2209
Lokalizacja: Zgoda
Od kilkunastu już lat pojawiała się w Polsce moda na to, by dzieci i młodzież brały udział i organizowały się w ramach obchodów tzw. „Halloween”, którego podłoże jest obce naszej kulturze i tradycji chrześcijańskiej i wprowadza dzieci w niebezpieczny świat okultyzmu. Niestety, coraz częściej tuż przed dniem Wszystkich Świętych, kiedy oddajemy hołd świętym i wspominamy naszych bliskich, którzy odeszli do wieczności, odwiedzamy ich groby i czcimy ich pamięć, atmosfera „Halloween” próbuje zakpić sobie ze zmarłych, wyśmiewa i parodiuje życie pozagrobowe. Zachęca się dzieci, by przebierały się za postaci i stwory ze swej natury złe (diabły, duchy, demony, czarownice, wampiry itp.).

Z fajną inicjatywą wyszedł pewien ksiądz. 31-go października organizuje bal "Wszystkich świętych". Impreza poprzedzona jest modlitwą różańcową, a dzieci podczas tego balu mają być przebrane za jakiegoś świętego. Świetny pomysł i mam nadzieję, że się jak najbardziej rozpowszechni. Choć nadzieję mam niewielką...

Ja za to proponuję mały bal na naszym forum polegający na prezentacji postaci świętych wywodzących się ze Śląska. Okazuje się, że nie jest ich zbyt wielu. Czy tak jest rzeczywiście?

"Ziemia śląska wydała wiele wspaniałych postaci, wzorów osobowych godnych naśladowania, lecz niewielu z nich wyniesiono „na ołtarze”, ogłoszono świętymi. Do śląskich świętych należą: Jadwiga – księżna śląska, nazywana „Matką Ślązaków”; Jacek – dominikanin, wywodzi się ze śląskiej linii rodu Odrowążów; Jan Sarkander i Melchior Grodziecki – urodzeni wśród wzgórz beskidzkich na Śląsku Cieszyńskim; Teresa Benedykta od Krzyża (Edyta Stein) – urodzona we Wrocławiu, męczennica obozu koncentracyjnego Auschwitz. Mają oni swoje miejsce w kalendarzach liturgicznych, formularze mszalne, hymny, pieśni i bractwa patronackie. Tak więc zaledwie pięciu Ślązaków czcimy jako świętych Kościoła. Fakt ten wydaje się być tajemnicą i wyzwaniem dla mieszkańców tej ziemi!"

http://www.fronda.pl/blogi/obserwator/s ... 18814.html

Z kolei Zygmunt Podlejski dodaje jeszcze w swojej książce błogosławionych: Bronisławę i Czesława. Możemy też mieć nadzieję na pozytywne zakończenie procesu beatyfikacyjnego siostry Dulcissimy z naszej Zgody.

Spróbujmy przybliżyć postaci tych śląskich świętych i błogosławionych w tym okolicznościowym temacie. Zapraszam!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 paź 2014, 9:21 
Offline
Użytkownik
Użytkownik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 gru 2013, 19:22
Posty: 1528
Lokalizacja: Hajduki
Wspomniałem o niej http://hanysy.info/viewtopic.php?f=12&t ... d3c8#p5272

Nie jestem pewien ale ślady po innych też powinienem mieć.

_________________
[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 paź 2014, 10:16 
Offline
Młodszy Administrator
Młodszy Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 gru 2013, 17:41
Posty: 2209
Lokalizacja: Zgoda
No to Siostrę Dulcissimę już mamy :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 paź 2014, 16:24 
Offline
Młodszy Administrator
Młodszy Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 gru 2013, 17:41
Posty: 2209
Lokalizacja: Zgoda
Byłam po południu w Chorzowie Batorym i przypomniał mi się nasz ksiądz Józef Czempiel. Jest jeszcze wśród błogosławionych ks. Emil Szramek, a także mocno zapomniany towarzysz św. Jacka - Herman Niemiec. Kogo jeszcze możemy wymienić wśród błogosławionych?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 paź 2014, 8:04 
Offline
Młodszy Administrator
Młodszy Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 gru 2013, 17:41
Posty: 2209
Lokalizacja: Zgoda
Miałam wielkie plany do tego wątku, chciałam po kolei przypominać śląskich świętych, ale jakoś czasowo nie daję rady. Myślę, że temat się nie zestarzeje i nadrobię po Święcie :)

A tak przy okazji, może jeszcze o różnych tradycjach towarzyszących tym szczególnym dniom na przełomie października i listopada. Otóż mam znajomą, która od paru miesięcy mieszka z rodziną w USA, dokładnie w Karolinie Północnej. Aktualnie chodzi na kurs językowy w międzynarodowym towarzystwie i prowadzący zorganizowali im Halloween właśnie. Ale co o tym pisze:

"Tyle, że halloween nie ma nic wspólnego ze świętem zmarłych. Przynajmniej w Karolinie. Nauczycielka była zdziwiona, że obchodzimy to w wersji cmentarnej, tutaj to jest okazja do zabawy - i tylko to.
To święto po zbiorach, takie dożynki, radość z udanych zbiorów i smutek z powodu skrócenia dnia, nadejścia zimna. Dyniowe lampiony miały rozgrzewać i rozświetlać mrok. Wycinano otwory dla wydostawania się światła i ciepła na zewnątrz. A że dynia twarda - to mordka czasami wyszła koślawa, bo trudno nóż prowadzić prosto. Z tego zrodziły się potwory - bo odcięta góra dyni wyglądała jak odcięty kawałek czaszki, koślawo wycięty uśmiech też mógł straszyć. Ludzka fantazja nie zna granic. "

Uważam, że to interesująca informacja o pochodzeniu Halloween.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 paź 2014, 8:43 
Offline
Użytkownik
Użytkownik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 gru 2013, 16:23
Posty: 268
Stąd uważam, że Polacy niepotrzebnie małpują Amerykanów i nie całkiem rozumieją sens halloween. Pochwalam sprytne obejście tego "święta", jak np. w chorzowskim przedszkolu, gdzie obchodzono dzień dyni. I tyle: wilk syty, owca cała. Bez idiotyzmów typu wampiry itp.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 paź 2015, 7:52 
Offline
Młodszy Administrator
Młodszy Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 gru 2013, 17:41
Posty: 2209
Lokalizacja: Zgoda
I jak w tym roku? "Wszystkich Świętych" czy dziurawa dynia?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 paź 2015, 7:27 
Offline
Młodszy Administrator
Młodszy Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 gru 2013, 17:41
Posty: 2209
Lokalizacja: Zgoda
Muszę stwierdzić, że w szkołach mi znanych było nieco spokojniej pod względem "obchodów" nieszczęsnego halloween. Mimo wszystko wciąż nie rozumiem braku zaangażowania katechetów do uświadomienia dzieciom i młodzieży znaczenia tego zwyczaju. A może nie ma zagrożenia? Wnikliwa analiza genezy Halloween w USA sugeruje nawet chrześcijańskie korzenie. Tu znalazłam bardzo ciekawy tekst:

http://www.deon.pl/religia/wiara-i-spol ... oween.html

Znajoma uczennica Gimnazjum Salezjańskiego wycięła dziury w dyni i zaprezentowała na FB. Salezjanie nic na ten temat nie mówili? Ciekawe...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 lis 2015, 21:30 
Offline
Użytkownik
Użytkownik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 gru 2013, 6:50
Posty: 250
Bo poloki lubiom kopiować np.walyntynki

_________________
Silesius non Polonus


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 lis 2015, 22:31 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 gru 2013, 14:43
Posty: 819
skad sie wzielo Halloween ?
Wystarczy poczytac sobei zeby sie dowiedziewc skad sie wzielo to "swieto"....
Ja opieram sie na Wiki....ale gdziekowlwiek sie nie siegnie po inforamcje to zrodla podaja ze z obrzedow celtyckich.....

....."Dokładna geneza Halloween nie jest znana. Może nią być rzymskie święto na cześć bóstwa owoców i nasion (Pomony) albo z celtyckiego święta na powitanie zimy[2]. Według tej drugiej teorii Halloween wywodzi się z celtyckiego obrządku Samhain. Ponad 2 tys. lat temu w Anglii, Irlandii, Szkocji, Walii i północnej Francji w ten dzień żegnano lato, witano zimę oraz obchodzono święto zmarłych.

Druidzi (kapłani celtyccy) wierzyli, iż w dzień Samhain zacierała się granica między zaświatami a światem ludzi żyjących, zaś duchom, zarówno złym, jak i dobrym, łatwiej było się przedostać do świata żywych. Duchy przodków czczono i zapraszano do domów, złe duchy zaś odstraszano. Ważnym elementem obchodów Samhain było również palenie ognisk. Na ołtarzach poświęcano bogowi resztki plonów, zwierzęta i ludzi. Paląc chciano dodawać słońcu sił do walki z ciemnością i chłodem. Wokół ognisk odbywały się tańce śmierci[3]. Symbolem święta Halloween były noszone przez druidów czarne stroje oraz duże rzepy, ponacinane na podobieństwo demonów. Sądzi się, iż właśnie z potrzeby odstraszania złych duchów wywodzi się zwyczaj przebierania się w ów dzień w dziwaczne stroje i zakładania masek. Czarownice w towarzystwie czarnych kotów przepowiadały przyszłość.

Po 835 roku pod wpływem chrześcijaństwa zwyczaj zaczął zanikać, gdy uroczystość Wszystkich Świętych została przeniesiona z maja na 1 listopada.

Kościoły chrześcijańskie przeciwstawiły się obchodzeniu Halloween wprowadzając Dzień Zaduszny. Święto w 998 roku wprowadził św. Odylon, francuski benedyktyn i przełożony opactwa w Cluny. W XIV wieku wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych zostało wprowadzone do liturgii rzymskiej i upowszechnione w całym Kościele[4].

Irlandzcy imigranci sprowadzili tradycję do Ameryki Północnej w latach 40 XIX wieku[5].

31 października 1920 roku w mieście Anoka w stanie Minnesota odbyła się pierwsza w Stanach Zjednoczonych parada z okazji Halloween. Uczestnikami parady byli mieszkańcy, przebrani w kolorowe stroje popularnych postaci. W kolejnych latach pochód organizowano corocznie 31 października. W roku 1937 Anokę ogłoszono światową stolicą Halloween.

W drugiej połowie XX wieku święto trafiło do zachodniej Europy, a po upadku żelaznej kurtyny pod koniec XX wieku to święto trafiło do środkowej i wschodniej Europy....."


przygladajac sie "globalizacji" Europy to moze sie okazac ze ten caly Halloween jest pryszczem.... :o :mrgreen:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 15 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group