Świętochłowice - Forum bez polityki

Apolityczne forum miłośników historii i kultury Śląska i Świętochłowic
Dzisiaj jest 28 mar 2024, 18:35

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 15 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
Post: 02 lis 2015, 22:32 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 gru 2013, 14:43
Posty: 819
Babettka pisze:
skad sie wzielo Halloween ?

Wystarczy poszukac necie zeby sie dowiedziewc skad sie wzielo to "swieto"....

Ja opieram sie na Wiki....ale gdziekowlwiek sie nie siegnie po inforamcje to zrodla podaja ze Halloween wzial sie z obrzedow celtyckich.....

....."Dokładna geneza Halloween nie jest znana. Może nią być rzymskie święto na cześć bóstwa owoców i nasion (Pomony) albo z celtyckiego święta na powitanie zimy[2]. Według tej drugiej teorii Halloween wywodzi się z celtyckiego obrządku Samhain. Ponad 2 tys. lat temu w Anglii, Irlandii, Szkocji, Walii i północnej Francji w ten dzień żegnano lato, witano zimę oraz obchodzono święto zmarłych.

Druidzi (kapłani celtyccy) wierzyli, iż w dzień Samhain zacierała się granica między zaświatami a światem ludzi żyjących, zaś duchom, zarówno złym, jak i dobrym, łatwiej było się przedostać do świata żywych. Duchy przodków czczono i zapraszano do domów, złe duchy zaś odstraszano. Ważnym elementem obchodów Samhain było również palenie ognisk. Na ołtarzach poświęcano bogowi resztki plonów, zwierzęta i ludzi. Paląc chciano dodawać słońcu sił do walki z ciemnością i chłodem. Wokół ognisk odbywały się tańce śmierci[3]. Symbolem święta Halloween były noszone przez druidów czarne stroje oraz duże rzepy, ponacinane na podobieństwo demonów. Sądzi się, iż właśnie z potrzeby odstraszania złych duchów wywodzi się zwyczaj przebierania się w ów dzień w dziwaczne stroje i zakładania masek. Czarownice w towarzystwie czarnych kotów przepowiadały przyszłość.

Po 835 roku pod wpływem chrześcijaństwa zwyczaj zaczął zanikać, gdy uroczystość Wszystkich Świętych została przeniesiona z maja na 1 listopada.

Kościoły chrześcijańskie przeciwstawiły się obchodzeniu Halloween wprowadzając Dzień Zaduszny. Święto w 998 roku wprowadził św. Odylon, francuski benedyktyn i przełożony opactwa w Cluny. W XIV wieku wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych zostało wprowadzone do liturgii rzymskiej i upowszechnione w całym Kościele[4].

Irlandzcy imigranci sprowadzili tradycję do Ameryki Północnej w latach 40 XIX wieku[5].

31 października 1920 roku w mieście Anoka w stanie Minnesota odbyła się pierwsza w Stanach Zjednoczonych parada z okazji Halloween. Uczestnikami parady byli mieszkańcy, przebrani w kolorowe stroje popularnych postaci. W kolejnych latach pochód organizowano corocznie 31 października. W roku 1937 Anokę ogłoszono światową stolicą Halloween.

W drugiej połowie XX wieku święto trafiło do zachodniej Europy, a po upadku żelaznej kurtyny pod koniec XX wieku to święto trafiło do środkowej i wschodniej Europy....."


przygladajac sie "globalizacji" Europy to moze sie okazac ze ten caly Halloween jest pryszczem.... :o :mrgreen:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 lis 2015, 8:00 
Offline
Młodszy Administrator
Młodszy Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 gru 2013, 17:41
Posty: 2209
Lokalizacja: Zgoda
Babettka pisze:
przygladajac sie "globalizacji" Europy to moze sie okazac ze ten caly Halloween jest pryszczem.... :o :mrgreen:


Mnie też się wydaje, że zaczyna się "kruszyć kopie" o coś mało istotnego. Jednak czasem jest się postawionym w takiej sytuacji, że trzeba zająć jakieś stanowisko.
Jest jednak faktem, że o tej porze roku nasilają się incydenty związane z satanizmem, Papież Franciszek wymienia przypadki opętań wśród dzieci.

Dla mnie to wszystko ma dwa aspekty:

Po pierwsze, nie widzę niebezpieczeństwa dla człowieka, który ma ustabilizowane poglądy i albo traktuje całą rzecz zabawowo, bo mu to w niczym nie szkodzi, albo nie bierze udziału, bo takie ma zasady. Nie ma potrzeby wzajemnego przekonywania się, nawracania czy wyśmiewania.

Po drugie, to już gorzej, bo chodzi o dzieci, które do szkoły się niewinnie przebiorą, ale wieczorem wyjdą "w miasto" pod hasłem: cukierek albo psikus. I tu zaczyna się robić niebezpiecznie, bo rodzice mogą nawet nie wiedzieć, gdzie ich pociechy wędrują. Np. mój Hugoberg nie jest o zmroku miejscem bezpiecznym dla dzieci, a dzwoniły do drzwi jeszcze po 20. I nie były to dzieci z osiedla, bo tych mamy nie za wiele, osiedle się raczej zestarzało. Młode małżeństwa w okolicy mają na razie dzieci małe, albo jeszcze wcale. Co do psikusów, to u mnie skończyło się na zaplątaniu papieru toaletowego na furtce, ale u mojej Mamy w Panewnikach świeżo pomalowana framuga została zabazgrana obraźliwym tekstem. Zmyć się nie da, trzeba na nowo malować. To są zdarzenia, które znam, a ile jest takich?

Dlaczego upadła tradycja kolędników? To jest nasz rodzimy, staropolski zwyczaj, więc dlaczego ściąga się zamorskie zwyczaje, nota bene, zawleczone tam przez emigrantów z Europy, a nie pielęgnuje swoje, własne?

I na to mam odpowiedź: komercja :help:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 lis 2015, 10:17 
Offline
Użytkownik
Użytkownik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 gru 2013, 19:22
Posty: 1528
Lokalizacja: Hajduki
I durne naśladowanie Ameryki i zachodu,przeszczepiamy na nasz grunt same durnoty zamiast sprawdzone metody gospodarcze,podatkowe,socjalne itp.Jak będziemy na tym samym poziomie to możemy się "bawić".

_________________
[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 lis 2015, 16:50 
Offline
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 gru 2013, 20:02
Posty: 285
Lokalizacja: Świętochłowice
Na starym cmentarzu przy ul. Cmentarnej sprzedawano balony. :jesien: :? :?
Co o tym myśleć?

Pytanie czy Wszystkich Świętych to ma być święto radosne czy smutne?
Podobno radosne, bo każdy ma imieniny i się cieszymy, że tyle osób poszło do nieba.

Z drugiej strony większość osób nie obchodzi już zaduszek, tylko ta nostalgia (w pełni słuszna) przeszła na 1 listopada.

_________________
Ile razy poszedłem między ludzi, mniejszym wróciłem człowiekiem.
Seneka Starszy (Retor, Lucius Annaeus Seneca 55 r. p.n.e. - 40 r. n.e.)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 lis 2015, 7:46 
Offline
Młodszy Administrator
Młodszy Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 gru 2013, 17:41
Posty: 2209
Lokalizacja: Zgoda
Basta pisze:
Na starym cmentarzu przy ul. Cmentarnej sprzedawano balony. :jesien: :? :?
Co o tym myśleć?

Pytanie czy Wszystkich Świętych to ma być święto radosne czy smutne?
Podobno radosne, bo każdy ma imieniny i się cieszymy, że tyle osób poszło do nieba.

Z drugiej strony większość osób nie obchodzi już zaduszek, tylko ta nostalgia (w pełni słuszna) przeszła na 1 listopada.


Wszystkich Świętych ma być radosne. Dlaczego u nas niby nie jest, to efekt pewnej ewolucji. Wiadomo, że za tzw. komuny władze starały się kształtować obywatela. I tak Wszystkich Świętych, przemianowany na dzień zmarłych, był dniem wolnym od pracy. Dzień Zaduszny już nie, więc tradycyjne odwiedzanie grobów bliskich zmarłych siłą rzeczy przeniosło się na ten pierwszy. Popatrzcie, jak nazwa "dzień zmarłych" wciąż mocno się trzyma w słownictwie polskim!

Ja osobiście nie pamiętam, aby zawsze przy cmentarzach sprzedawano słodycze (najwyżej coś tam o "pańskiej skórce" słyszałam), a już baloniki to zupełnie nowa sprawa. Czy się oburzać? Chyba nie, bo przecież to Wszystkich Świętych :) Stare powiedzenie mówi, że każdy żołnierz w plecaku buławę nosi, więc nie do końca wiadomo, kto laur świętości dostał. A skoro wszyscy tradycyjnie idą na cmentarz, no to tam najłatwiej sprzedawać przy okazji kwiatów i zniczy - także słodkości i baloniki :). Komercja :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 15 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group