Świętochłowice - Forum bez polityki

Apolityczne forum miłośników historii i kultury Śląska i Świętochłowic
Dzisiaj jest 16 kwie 2024, 15:14

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 54 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna
Autor Wiadomość
Post: 16 mar 2014, 16:29 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 gru 2013, 14:43
Posty: 819
Kraina Lodu... fajny film dla dzieci coprawda...ale czasami takie filmy sa lepsze od filmow dla doroslych.... :koniczyna:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 mar 2014, 23:00 
Offline
Użytkownik
Użytkownik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 gru 2013, 21:41
Posty: 184
"Sherlock" serial BBC....


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 mar 2014, 16:18 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 gru 2013, 14:43
Posty: 819
uwielbiam Sherlocka :love:

Na stronie Swiat Seriali natknelam sie na artykul ktroy przytaczam: ;)

To juz 40 lat ...kiedy to zlecialo :?: :?: :?: :?: 8-) :o :roll: :lol:

"Janosik": 40 lat góralskiej legendy



Ten serial zawładnął naszą wyobraźnią. I kiedy słyszymy o Janosiku, myślimy nie o tamtym prawdziwym, Słowaku z Terchovej, tylko o Marku Perepeczce. Reżyser i aktorzy stworzyli legendę na nowo.
Ekipa wykonała imponującą pracę. W ciągu 11 miesięcy zdjęć na 80 tysiącach metrów taśmy filmowej nakręcono trzynaście odcinków. Obejrzenie ich zajęłoby 12 godzin i 25 minut.
Twórcy pracowali w górach: w Tatrach w Dolinie Chochołowskiej, na Podhalu w przełomie Białki i w Dębnie, a także na Słowacji w Orawskim Podzamku. Zdjęcia kręcono też w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej oraz w studiach w Warszawie i Pradze.

Efekt był znakomity: "Janosika" przyjęto entuzjastycznie i od 40 lat należy on do najpopularniejszych polskich seriali.
To już tyle lat?

Jubileusz to okazja do wspomnień dla Ewy Lemańskiej (Maryna), Witolda Pyrkosza (zbójnik Jędruś Pyzdra), Jerzego Cnoty (zbójnik Gąsior) i Mariana Kociniaka (murgrabia). - Sukces popularności "Janosika" tkwi przede wszystkim w jego prostocie i trzymającej w napięciu akcji - uważa mieszkająca od wielu lat na Florydzie Ewa Lemańska, dla której rola Maryny była najważniejszą w karierze. Dostała ją po zdjęciach próbnych, choć w ich trakcie nie wiedziała, w jaką postać miałaby się ewentualnie wcielić.

- Dopiero miesiąc później poinformowano mnie,że zagram narzeczoną głównego bohatera. Polubiłam ją, bo była silną, upartą i nieco zadziorną dziewczyną. Rok wcześniej skończyłam szkołę aktorską i czułam się trochę przerażona tą propozycją, na szczęście reżyser i Marek Perepeczko szybko oswoili mnie z filmowym planem. To były niezapomniane plenery, pachnące cudownie sianem i krowami.

Zbójnickie biesiady
- Z góralami też dość szybko się zaprzyjaźniliśmy, choć był i taki gazda, któremu nic się na planie nie podobało. Ale kiedy Passendorfer zrobił z niego statystę, narzekania natychmiast ustały - wspomina z uśmiechem pani Ewa, którą tak bardzo utożsamiano z serialową postacią, że przez kolejne lata nie dostała znaczącej propozycji filmowej.

- Praca na planie "Janosika" pozostała do dziś moją największą filmową przygodą. Byliśmy świetnie dobraną ekipą, do tego mocno zabawową. Ta atmosfera wesołości w jakiś sposób przeniosła się na ekran, bo wszyscy żyliśmy góralskim życiem, tamtymi obyczajami. Szczególnie Bogusz Bilewski, który po zdjęciach zostawał w filmowych ciuchach bratając się w karczmach z miejscowymi. Dwa razy miał nawet złamaną nogę i podczas zdjęć chodził przez jakiś czas w gipsie - opowiada Jerzy Cnota i dodaje, że postać Gąsiora od razu przypadła mu do gustu.

- To typ hulaki i rozrabiaki, prowokującego do bójek. Związałem się emocjonalnie z tą rolą, była do mnie idealnie dopasowana - mówi aktor, który po pracy na planie spędzał najwięcej czasu z Witoldem Pyrkoszem i Marianem Kociniakiem.


Weseli lokatorzy



- Zgrupowano nas w jednym miejscu, bo kierownictwo produkcji sądziło, że w ten sposób najlepiej aktorów upilnują. To był kolosalny błąd, gdyż wszystkie bankiety odbywały się właśnie tam, gdzie mieszkaliśmy. Po jakimś czasie postanowiono zmienić lokalizację i nasza zmartwiona gospodyni powiedziała: "Wie pan, ile miałam pieniędzy za butelki zwrotne?" - zdradza Witold Pyrkosz, czyli serialowy Pyzdra. - To moja pierwsza duża rola serialowa, a praca w otoczeniu tak wspaniałych ludzi, sprawiała, że wszystko doskonale się układało. Nie było żadnych spięć i nerwowych sytuacji - dodaje aktor.

Groźny i śmieszny

- Pierwowzorem postaci murgrabiego był groźny sierżant z filmu "Fanfan Tulipan", któremu nic nigdy się nie udawało. Ta postać tak bardzo mi się spodobała, że wziąłem ją sobie za wzór - mówi Marian Kociniak. Na potrzeby produkcji zapuścił, jak inni aktorzy, długie włosy. - Aby zagrać w "Janosiku" musiałem umieć jeździć konno, posługiwać się szablą. Praca szła gładko, a reżyser nam ufał i często przystawał na nasze propozycje. To był wspaniały czas.


Załączniki:
Janosik.jpg
Janosik.jpg [ 96.17 KiB | Przeglądany 25951 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 mar 2014, 11:49 
Offline
Użytkownik
Użytkownik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 gru 2013, 6:50
Posty: 250
Polecom Breaking bead

_________________
Silesius non Polonus


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 mar 2014, 22:00 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 gru 2013, 14:43
Posty: 819
Demony Da Vinci....


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 mar 2014, 16:52 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 gru 2013, 14:43
Posty: 819
Do kin wchodzi film NOE Wybrany przez Boga zamierzam obejzec ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 kwie 2014, 20:54 
Offline
Użytkownik
Użytkownik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 gru 2013, 21:41
Posty: 184
Ben Hur....seriał


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 maja 2014, 14:39 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 gru 2013, 14:43
Posty: 819
Crossing Lines... 8-)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 maja 2014, 15:58 
Offline
Młodszy Administrator
Młodszy Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 gru 2013, 17:41
Posty: 2209
Lokalizacja: Zgoda
A wiecie, że ja Klan oglądam od zawsze? Jednak ostatnio zastanawiam się, czy ten serial ma jeszcze sens. To znaczy, czy jest sens go kręcić. Teraz już tylko z ciekawości patrzę, co jeszcze wymyślą. Ale to już jest chyba finałowa reanimacja. Respiratory ledwo dyszą :(


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 maja 2014, 13:19 
Offline
Użytkownik
Użytkownik

Rejestracja: 12 maja 2014, 13:16
Posty: 1
Detektyw z Woodym Harelsonem super serial polecam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 54 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group