Świętochłowice - Forum bez polityki

Apolityczne forum miłośników historii i kultury Śląska i Świętochłowic
Dzisiaj jest 29 mar 2024, 0:40

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
Post: 24 mar 2016, 20:35 
Offline
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 gru 2013, 20:02
Posty: 285
Lokalizacja: Świętochłowice
Podobno ubezpieczenia majątkowe różnią się od osobowych tym, że za tą samą szkodę, nie można otrzymać dwa razy odszkodowania.

Czyli tak:
1) Kowalski ma ubezpieczenia NNW w dwóch towarzystwach. Ulega wypadkowi. Dwa towarzystwa wypłacają mu odszkodowanie.

2) Nowak ma ubezpieczenie od ognia i innych zdarzeń losowych - takie przy kredycie hipotecznym.
Dodatkowo wykupuje sobie pakiet ubezpieczeń "przy czynszu" - zdarzenia losowe, assistance, OC.

Dochodzi do pożaru.
Czy jak Nowak zgłosi szkodę bankowi (ewentualne odszkodowanie do banku tytułem cesji) oraz zgłosi tę samą szkodę Spółdzielni celem uzyskania odszkodowania dla siebie, to czy coś mu grozi np. tytułem próby wyłudzenia?
Czy takie zachowanie jest w ogóle dopuszczalne?
Czy towarzystwa ubezpieczeniowe mają w takim zakresie między sobą jakiś kontakt, platformę wymiany danych?

_________________
Ile razy poszedłem między ludzi, mniejszym wróciłem człowiekiem.
Seneka Starszy (Retor, Lucius Annaeus Seneca 55 r. p.n.e. - 40 r. n.e.)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 kwie 2016, 15:50 
Offline
Użytkownik
Użytkownik

Rejestracja: 21 mar 2016, 11:50
Posty: 5
Witam, proszę o wybaczenie ale okres świąteczny i byłem na urlopie ;)


Zasadą jest, że w przypadku ubezpieczeń majątkowych możemy wyłącznie otrzymać odszkodowanie odpowiadające wartości poniesionej szkody (stracie, którą doznaliśmy w następstwie zdarzenia objętego ochroną ubezpieczeniową) a nie wielokrotność odszkodowań odpowiadającej liczbie polis. prowadzi to bowiem do nieuzasadnionego wzbogacenia się.
Odmiennie jest w przypadku ubezpieczeń osobowych gdzie możemy otrzymać świadczenia z kilku umów (polis) jednocześnie bowiem istnieje tutaj w odróżnieniu od ubezpieczeń majątkowych możliwość kumulacji świadczeń - czyli otrzymania kilku świadczeń niezależnie od siebie z każdej polisy, która w zakresie ochrony przewiduje wypłatę świadczenia na skutek określonego zdarzenia.

Poszkodowany składa wniosek o odszkodowanie na własne ryzyko - w każdym z druków zgłoszenia szkody znajduje się pytanie n/t zgłoszenia szkody w innym zakładzie ubezpieczeń, jeśli tak to w jakim. Jeśli klient potwierdzi nieprawdę, robi to na własne ryzyko. Działanie takie nosi jednak znamiona oszustwa lub prób wyłudzenia, więc Nasza Kancelaria takich działań nie popiera.

Inna sytuacja jest gdy Poszkodowany ubezpieczając mieszkanie za pośrednictwem np. banku zapewnia sobie ochronę minimalną do określonej kwoty. Jeśli w takim wypadku szkoda przewyższa sumę gwarancyjną w zakresie danego przypadku, a klient posiada rozszerzoną polisę w innym zakładzie ubezpieczeń to może szkodę zgłosić, jednak musi mieć na względzie, że odszkodowanie to zostanie pomniejszone o wcześniej wypłacone.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 sty 2017, 14:30 
Offline
Użytkownik
Użytkownik

Rejestracja: 27 kwie 2015, 1:10
Posty: 17
zaraz zaraz, bo ja chyba czegoś nie rozumiem :/ czyli mamy stan faktyczny:
- mam mieszkanie;
- dokonuję ubezpieczenia nieruchomości w mBanku;
- dokonuję drugiego ubezpieczenia nieruchomości u jakiegoś ubezpieczyciela - niech to będzie warta

(czyli dwa razy sam sobie ubezpieczyłem mieszkanie - samodzielnie, z własnej woli

pali mi się mieszkanie (objęte ubezpieczeniami) to nie mogę zwrócić się do jednych i drugich o wypłatę ubezpieczenia, niezależnie od drugiego? Przecież każdemu z nich zapłaciłem składkę i uczciwie normalnie zawarłem umowę ubezpieczenia - raz z bankiem raz z ubezpieczycielem (bank pewnie też ma swojego podubezpieczyciela). Podałem taki a nie inny bank, bo akurat tam mam konto i zastanawiałem się nad tym.

hmmm.... czyli jak, drugie ubezpieczenie to wyrzucenie pieniędzy w błoto?!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group